Anoreksja » Otulenie

Anoreksja

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny, anorexia nervosa)

Anoreksja to zaburzenie, które charakteryzuje dążenie do spadku masy ciała przy pomocy drastycznych diet, nadmiernych ćwiczeń fizycznych, stosowaniu środków przeczyszczających i odwadniających, czy innych metod, mających na celu utratę niechcianych kilogramów. To podstępna i poważna choroba wymagająca leczenia z uwagi na stan zagrożenia życia spowodowany nadmierną utratą wagi i towarzyszące temu procesowi wyniszczenie organizmu.

Anoreksja zazwyczaj rozwija się stopniowo. Początek jest przeważnie powolny, nierzadko zaakcentowany pozornie niewinną dietą, uwagą na temat wyglądu czy porównaniem z kimś szczuplejszym. Sukcesywnie zwiększa się intensywność odchudzania, a wraz z nią tendencja do manipulacji, kłamstw, izolacja od otoczenia i koncentracja na wyglądzie oraz aktywnościach związanych z osiągnięciem idealnej figury. Z biegiem czasu osoba dotknięta zaburzeniem przestaje odczuwać głód oraz bodźce płynące z ciała lub odbiera je w sposób zniekształcony. Osoby dotknięte tym zaburzeniem niejednokrotnie mimo krańcowego wychudzenia wciąż czują się grube.

Anoreksja to śmiertelna choroba, jednak holistyczne leczenie przez psychoterapeutów, dietetyków, arteterapeutów i psychiatrów w Ośrodku "Otulenie" daje szanse na trwały powrót do zdrowia.

Dla chorych odmowa przyjmowania pożywienia definiuje ich poczucie własnej wartości i siły. Z perspektywy tych osób moc czerpana z niejedzenia, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Silną satysfakcję przynosi nieustanne dążenie do osiągnięcia wymarzonej wagi ciała i ustawiczne wyznaczania nowej wagi idealnej.

Przyczyny anoreksji

Trudno wskazać konkretną przyczynę powstawania tych zaburzeń. Przyjmuje się, że istnieją następujące czynniki sprzyjające rozwojowi anoreksji:

Pojawienie się choroby jest przeważnie wypadkową powyższych czynników lub niektórych z nich.

Objawy anoreksji

Kryteria diagnostyczne anoreksji

Leczenie anoreksji

Terapia anoreksji nie jest łatwa, wymaga oddziaływania i współpracy specjalistów takich dziedzin jak: psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, dietetyk, kardiolog, internista, endokrynolog czy gastrolog, posiadających wiedzę, jak wyleczyć anoreksję. Daje ona wiele powikłań i skutecznie wyniszcza organizm, a droga do zdrowia zajmuje wiele miesięcy i niestety nie daje gwarancji sukcesu. Szczęśliwie, świadomość tej choroby w naszym kraju stale rośnie. W kilku miastach, m.in. w Warszawie istnieją miejsca oferujące skuteczny program leczenia anoreksji, jak na przykład Ośrodek Leczenia Anoreksji i innych Zaburzeń Odżywiania „Otulenie” https://otulenie.pl/program/
Poza turnusami leczenia zaburzeń odżywiania,  istnieje możliwość uzyskania pomocy psychiatry czy dietetyka. Indywidualna terapia anoreksji z doświadczonym terapeutą specjalizującym się w leczeniu tych zaburzeń to kolejna opcja oferowana przez Ośrodek w Warszawie. Pandemia Covid-19 otworzyła także możliwość udziału w terapii indywidualnej, terapii grupowej oraz terapii rodzinnej online czy grupie wsparcia dla osób cierpiących na te zaburzenia. Regularna psychoterapia daje widoczne i trwałe efekty w leczeniu anoreksji.

© 2020 otulenie.pl . All Rights Reserved.

Realizacja: Magia usług