Choreoterapia jest uznaną metodą wsparcia terapeutycznego w leczeniu anoreksji, bulimii, kompulsywnego objadania się, a także zaburzonego obrazu ciała, zaburzeń osobowości czy depresji. Jest stosowana w specjalistycznych ośrodkach terapeutycznych, między innymi w Ośrodku Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Otulenie” w Warszawie.
Choreoterapia to jedna z dziedzin artterapii, czyli terapii poprzez sztukę, która opiera się na terapeutycznych walorach tańca, wspiera procesy samopoznania, zwiększa świadomość ciała i integruje pacjentów wewnętrznie.
Taniec towarzyszył ludziom od najdawniejszych czasów. Był obecny w wielu aspektach życia człowieka. Od kultury i religii począwszy,a skończywszy na życiu codziennym, wychowaniu i funkcji terapeutycznej.
Prekursorem choreoterapii był Rudolf Laban, tancerz austrowęgierskiego pochodzenia, który analizując sposób poruszania się ludzi stwierdził, że ruch taneczny zwiększa fizyczną, psychiczną i duchową integrację człowieka, pomaga mu w osiągnięciu równowagi i harmonii wewnętrznej , co świadczy o leczniczym charakterze tańca.
W Polsce prekursorką i propagatorką choreoterapii jest dr Zofia Aleszko, która stworzyła uznaną i stosowaną w psychiatrii metodę choreoterapii klinicznej. W naszym Ośrodku choreoterapię prowadzi Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk, która była uczennicą i współpracownikiem dr Aleszko w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Program zajęć z choreoterapii składa się z ćwiczeń muzyczno-ruchowych, tańca i improwizacji tanecznej. Zawiera także elementy pracy z ciałem, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Poszczególne zajęcia i ich przebieg jest uzależniony od aktualnych potrzeb pacjentów, ich możliwości ruchowych, a także, co najważniejsze-ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia.
Choreoterapia opiera się na elementach tańca, często w uproszczonej formie i ma na celu otwarcie uczestników na doświadczanie emocji. Każdy ruch jest tu właściwy, bo wypływający z potrzeby i wnętrza tańczącego.Służy doświadczaniu siebie w relacji z samym sobą, siebie w przestrzeni, a także z innymi ludźmi. Pracując w grupie nie oceniamy się, nie kategoryzujemy, nie rywalizujemy. Skupiamy się na zwiększaniu świadomości ciała, wsłuchaniu w jego potrzeby. Prowadząca zajęcia czuwa nad stworzeniem atmosfery dającej poczucie bezpieczeństwa, umożliwiającej współpracę między ich uczestnikami.
Podczas sesji choreoterapeutycznych nie poruszamy się bezwiedne w rytm muzyki, nie opanowujemy też poszczególnych kroków czy układów tanecznych do perfekcji. W naszym Ośrodku taniec uczy pozawerbalnej komunikacji i zrozumienia mowy ciała innych ludzi.
Wiele osób boi się ruchu, tańca, nie ufa swojemu ciału…Choreoterapia nie jest ,,lekcją tańca na ocenę’’, tu nie ma ,,źle’’. W tej metodzie ważne są emocje, integracja psychofizyczna, wyrażanie siebie ruchem, choćby najprostszym.
Podczas naszych zajęć przekonujemy się, że warto poczuć na sobie dobroczynny i leczniczy charakter tańca.
Wszystkie zaburzenia odżywiania łączy element wykorzystania jedzenia lub niejedzenia jako sposobu na niwelowanie napięcia,
regulowania różnorodnych emocji, konfliktów wewnętrznych czy relacji z otoczeniem.
Jedną z podstawowych funkcji choreoterapii jest umożliwienie odreagowania tej całej gamy uczuć poprzez taniec w bezpieczny sposób. Nasze ciało i psychika tworzą nierozerwalną całość. Emocje, których doświadczamy znajdują swoje odzwierciedlenie w ciele, w oddechu, napięciu mięśniowym, postawie, ekspresji, mimice…
Podstawowe elementy tańca, czyli rytm i ruch, ułatwiają osiągnięcie harmonii umysłu i ciała. Dają możliwość dotarcia do uczuć, których werbalizacja, z różnych przyczyn jest trudna.
Warto pamiętać,że doświadczenia z poziomu ciała wpływają na nasze samopoczucie, a ciało stanowi swoistego rodzaju zwierciadło i pamiętnik, w którym ukazuje się i zapisuje całe spektrum przeżywanych przez nas emocji.
Podsumowując – taniec niweluje napięcie mięśniowe i stres, wyzwala twórczą energię, ekspresję, zwiększa kontakt z emocjami, pozwala na odczuwanie radości, odprężenie, spontaniczność.
Ale tak naprawdę, nie „suche” opisy czy opowieści o tańcu pozwolą na pełne zrozumienie jego terapeutycznej istoty, lecz doświadczenie tańca w praktyce.
© 2020 otulenie.pl . All Rights Reserved.