Kompulsywne jedzenie to problem, który jest bardzo popularny, jednak trudno go rozpoznać. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że czasem trudno jest ocenić, czy dana osoba ma duży, a wręcz wilczy apetyt, czy może jest to już problem. Szacuje się, że w Polsce co piąta kobieta ma kłopot z kompulsywnym objadaniem się. Problem występuje jeszcze częściej u osób otyłych, a wśród osób, które zmagają się z otyłością i są w trakcie odchudzania, może występować nawet u co drugiej osoby!
Choć każdy z nas intuicyjnie rozumie, na czym polega jedzenie kompulsywne, w praktyce rozpoznanie go nie jest takie proste. Kompulsywne jedzenie definiuje się jako napadowe objadanie się, które polega na spożywaniu ogromnych ilości jedzenia w całkowicie niekontrolowany sposób. Najczęściej jest to żywność niezdrowa, bogata w tłuszcze i cukry proste – na przykład słodycze, fast foody, słone przekąski itp. Jedzenie kompulsywne traktowane jest jako uzależnienie behawioralne.
Należy podkreślić, że kompulsywnemu jedzeniu nie towarzyszą zachowania typowe dla zaburzeń odżywiania, takie jak wywoływanie wymiotów czy branie leków na przeczyszczenie. Niestety, kompulsywne jedzenie w krótkim czasie prowadzi do nadwagi, później do otyłości, a jeszcze później – do licznych chorób dietozależnych, na przykład do cukrzycy.
Spożywanie posiłku ma na celu przede wszystkim dostarczenie organizmowi energii i poradzenie sobie z uczuciem głodu. Warto jednak wiedzieć, że jedzenie aktywuje w mózgu układ dopaminergiczny, a dodatkowo powoduje wydzielanie hormonu szczęścia – szczególnie jeśli sięgamy po produkty bogate w cukry proste. Dodatkowo obfite, słodkie posiłki kojarzą nam się z przyjemnymi momentami – z urodzinami, świętami Bożego Narodzenia czy ze spotkaniami w gronie rodziny i znajomych. Stąd już krótka droga do sytuacji, w której jedzenie zaczyna zaspokajać nie tylko potrzeby fizyczne, ale też emocjonalne.
Jak rozpoznać moment, w którym jedzenie staje się problemem? Oczywiście o kompulsywnym jedzeniu nie mówimy w sytuacji, gdy w dniu urodzin pozwolisz sobie na dodatkowy kawałek tortu lub go po odniesieniu sukcesu w pracy przygotujesz swój ulubiony, choć kaloryczny posiłek. Kompulsywne jedzenie charakteryzuje się tym, że po jedzenie sięgamy w chwilach trudnych, a posiłek przynosi nam emocjonalną ulgę. Jedzenie zaczyna zaspokajać również inne potrzeby, jak potrzeba miłości, bycia zrozumianym, potrzeba przynależności i bezpieczeństwa.
Co powinno wzbudzić niepokój? Epizody kompulsywnego jedzenia, podczas którego nie ma żadnej kontroli nad ilością, jakością i sposobem przyjmowania pokarmu, jedzenie szybsze niż zwykle, jedzenie w samotności z powodu wstydu, jedzenie pomimo braku głodu czy wyrzuty sumienia po posiłku. Istotna jest również częstotliwość występowania napadów kompulsywnego jedzenia.
Leczenie kompulsywnego objadania się wymaga przede wszystkim zdiagnozowania problemu, a następnie znalezienia jego przyczyn. Najczęściej leczenie wymaga wieloetapowej psychoterapii, podczas której poszukiwane jest źródło lęk u – to lęk bowiem traktowany jest jako podłoże kompulsywnego jedzenia.
Niezbędnym elementem terapii jest analiza myśli, które towarzyszą napadom oraz sytuacji, w których najczęściej dochodzi do kompulsywnego objadania się. Celem terapii jest próba uzyskania kontroli nie tylko nad zachowaniem osoby, zmagającej się z tym problemem, ale też kontroli nad emocjami, które prowadzą do napadów.
Niejednokrotnie niezbędne jest także wsparcie dietetyka, ponieważ osoby borykające się z kompulsywnym objadaniem często mają kłopot z zaburzeniem odczuwania głodu i sytości. Jest to jednak wyłączenie uzupełnienia działań psychoterapeuty, mające zapewnić pacjentowi większe poczucie bezpieczeństwa i kontrolę nad spożywanymi posiłkami.
Ośrodek Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Otulenie” w Warszawie jest miejscem, w którym wykorzystywane są nowoczesne formy leczenia kompulsywnego objadania się. Nasi terapeuci korzystają między innymi z terapii dialektyczno-behawioralnej oraz poznawczo-behawioralnej. Praca na nurcie integracyjnym pozwala na uzyskanie znakomitych rezultatów już na samym początku terapii, a także na wypracowanie długotrwałych efektów. Serdecznie zapraszamy osoby, które poszukują terapii kompulsywnego jedzenia w Warszawie.
© 2020 otulenie.pl . All Rights Reserved.