Osteopatia a zaburzenia odżywiania » Otulenie

Osteopatia a zaburzenia odżywiania

Autor: Ewa Piotrowska, dyplomowany osteopata z wieloletnim doświadczeniem, fizjoterapeuta, pracuje w klinice Renort oraz prowadzi indywidualną praktykę.

 Aby w pełni naświetlić potencjał osteopatii w kontekście leczenia zaburzeń odżywiania, należy zacząć   od najważniejszego, czyli wytłumaczenia czym właściwie jest osteopatia? Ojciec osteopatii A.T. Still odwrócił się od klasycznej medycyny po śmierci trzech osób ze swojej rodziny. Po tych doświadczeniach, przez całe życie tworzył on system terapeutyczny oparty tylko i wyłącznie na leczeniu naturalnym, poprzez ręce terapeuty. Mówił, że łatwo jest znaleźć w ciele chorobę, ale zadaniem osteopaty jest znaleźć w nim zdrowie. Według założeń Still’a organizm człowieka sam w sobie posiada wszystkie warunki wymagane do tego by wyzdrowieć. Trzeba je tylko wspomóc i uruchomić.

Osteopatia jest więc formą terapii manualnej, która zwraca uwagę na ważne połączenia pomiędzy strukturą a funkcjonowaniem narządów, wspomaga procesy samoleczenia organizmu poprzez oddziaływanie na kości, stawy, mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne, tkankę łączną i narządy wewnętrzne oraz co najważniejsze, na współdziałanie każdego z tych układów razem, jako całość.

W przypadku zaburzeń odżywiania osteopata może w znacznym stopniu wspomóc powrót do zdrowia pacjenta, ponieważ przy tego typu zaburzeniach choruje nie tylko psychika, ale i całe ciało, a przede wszystkim układ pokarmowy.

Wpływ osteopatii na zmniejszenie dolegliwości gastrycznych chorych na zaburzenia odżywiania

Pracując manualnie na narządach wewnętrznych poprawiamy ich funkcjonowanie, a więc jakość trawienia i przyswajania składników pokarmowych. Pacjenci odczuwają ulgę przy delikatnych problemach takich jak: uczucie pełności po jedzeniu, zgaga, wzdęcia, gazy i kłopoty z wypróżnianiem, a także przy poważnych chorobach układu pokarmowego m.in. IBS, SIBO, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Ciekawą informacją dla wielu pacjentów jest to, że obciążony układ trawienny może wywoływać bóle zupełnie innych okolic ciała, takich jak np. kręgosłup lędźwiowy, piersiowy czy bóle głowy. Ze wszystkimi tego typu dolegliwościami można, a nawet należałoby zwrócić się do osteopaty.

Wpływ osteopatii na obniżenie napięcia i niepokoju chorych na zaburzenia odżywiania

Osteopatia leczy układ pokarmowy przez poprawę jego działania mechanicznego oraz wpływ na układ nerwowy. W zaburzeniach odżywiania jest to ważne, ze względu na to, że zaburzenia te są w dużej mierze związane ze stanem emocjonalnym pacjenta. Większość osób cierpiących na zaburzenia odżywiania leczy się też na depresję lub obniżenie nastroju. Charakterystyczną zaś cechą depresji jest podwyższenie stężenia kortyzolu we krwi, czyli tzw. „hormonu stresu” produkowanego przez nadnercza, który utrudnia efektowne trawienie, bo zestresowane ciało jest raczej w ciągłej gotowości do ucieczki niż gotowości do trawienia pokarmu.

Istnieją liczne badania naukowe mierzące wpływ terapii osteopatycznej na aktywność układu pokarmowego przez badanie składu naszej śliny. Po przeprowadzonej terapii koncentracja amylazy – enzymu występującego w ślinie była większa, a więc ciało było gotowe do lepszego i efektywniejszego trawienia.

Osteopatia w Ośrodku Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Otulenie”

Widać więc, jak znacząco możemy wpłynąć na nasze ciało i jak bardzo możemy sobie pomóc. A jeżeli mamy taką możliwość i wiedzę, to warto z niej skorzystać. Terapia osteopatyczna może znacząco wpłynąć na stabilizację układu nerwowego kierującego trawieniem, złagodzić niepożądane działanie stresu na nasze ciało, zmobilizować je do lepszego funkcjonowania na codzień, poprawić jakość snu i wspomóc procesy regeneracji, dlatego w Ośrodku „Otulenie” włączona została do programu, jako subsydiarna względem podstawowych oddziaływań terapeutycznych, znacznie wpływając na ich efektywność.

  1. John Lewis „A.T. Still. From the dry bone to the living man”
  2. International Journal od Osteopathic Medicine, vol. 33-34, September-December 2019
  3. Psychiatria, tom 1, nr 2, 63-71, 2004
  4. Journal of Bodywork and Movement Therapies, vol. 24, Issue 4, October 2020, 215-221
  5. International Journal of Osteopathic Medicine, vol. 11, issue 3, September 2008, pages 106-111
  6. Osteopathic Family Physician, vol. 4, Issue 6, Nov-Dec 2012, 193-196
  7. Complementary Therapies in Medicine, vol. 43, April 2019, 176-180

© 2020 otulenie.pl . All Rights Reserved.

Realizacja: Magia usług