Psychoterapia poznawczo-behawioralna CBT » Otulenie

Psychoterapia poznawczo-behawioralna CBT

U podstaw terapii poznawczo-behawioralnej CBT leży przeświadczenie, że na wszelkie uczucia i zachowania człowieka wpływają jego przekonania i myśli. Te z kolei są efektem doświadczeń z przeszłości. Jeśli w pewnym momencie w sposobie myślenia pojawiają się zniekształcenia i zaczynają one być nieadekwatne do rzeczywistości, mogą wystąpić różnego rodzaju zaburzenia. Terapia poznawczo-behawioralna CBT pozwala na stopniowe zmienianie sposobu myślenia i eliminowanie błędnych myśli, dzięki czemu przywrócone zostają prawidłowe wzorce myślenia. 

Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna CBT? 

Psychoterapia poznawczo behawioralna (ang. cognitive-behavioral therapy – CBT) to metoda leczenia, która opracowana została w latach 60-tych XX wieku przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka. Terapia ta ma służyć przede wszystkim leczeniu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych, a także ma być pomocna w eliminowaniu patologicznych zachowań. 

CBT to tak naprawdę grupa terapii, opierających się na wspólnym założeniu. Zgodnie z nimi istnieje możliwość zmiany błędnego myślenia i wypracowanych na jego podstawie zachowań, poprzez zmianę sposobu myślenia. Terapia CBT ma pomóc pacjentowi w zweryfikowaniu własnych wzorców myślenia, a następnie w zastąpieniu ich wzorcami prawidłowymi, bardziej realistycznymi. Ma to pozwolić na uzyskanie efektu, jakim jest zmniejszenie dyskomfortu, wynikającego ze stosowania błędnego sposobu myślenia – a tym samym na zmniejszenie cierpienia. 

Przy jakich problemach sprawdzi się terapia CBT? 

Psychoterapia poznawczo-behawioralna CBT jest bardzo uniwersalną formą leczenia, dlatego może być wykorzystywana przy wielu problemach. Początkowo terapia CBT miała znajdować zastosowanie w leczeniu depresji, jednak bardzo szybko okazało się, że może ona być pomocna również w przypadku pacjentów, dotkniętych zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi, a także zaburzeniami osobowości, uzależnieniami czy innymi problemami. 

Terapia CBT a zaburzenia odżywiania

Liczne badania pokazują, że psychoterapia CBT może być z powodzeniem stosowana także w przypadku zaburzeń odżywiania, i to różnej natury. Dzięki terapii możliwa jest zmiana nie tylko zachowań, ale też wzorców myślowych, które do zaburzeń odżywiania prowadzą. Bardzo często są one mocno zakorzenione, jednak dobrze poprowadzona terapia – szczególnie w połączeniu z innymi metodami leczenia i wspierania pacjenta – może przynieść dobre, długotrwałe rezultaty.

Na czym polega i jak wygląda psychoterapia CBT? 

W każdym przypadku psychoterapia CBT dostosowywana jest do konkretnego pacjenta – do jego problemów, sposobu komunikacji, a nawet samopoczucia. Doświadczeni terapeuci CBT stosują mocno zróżnicowane metody terapeutyczne, takie jak:

To tylko niektóre z metod, stosowanych w terapii CBT. Wielu terapeutów korzysta również z takich metod, jak przenoszenie uwagi, rozpraszanie czy przeformułowania poznawcze. Terapia CBT uznawana jest za jedną z terapii krótkoterminowych. Z reguły trwa przez kilka lub kilkanaście tygodniu, przy założeniu, że odbywa się jedno spotkanie tygodniowo. 

Co na ten temat sądzi doświadczony terapeuta CBT? 

„Terapia CBT uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia różnego typu zaburzeń. Jest to metoda uniwersalna, dzięki czemu doświadczony terapeuta CBT jest w stanie odpowiednio zmodyfikować leczenie w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów. Terapia taka może stanowić idealne uzupełnienie leczenia farmakologicznego czy innych form wspierania pacjenta” – twierdzi ter. Monika, specjalista z zakresu terapii CBT, pracownik Ośrodka Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Otulenie”. 

Psychoterapia poznawczo-behawioralna CBT w Warszawie 

Ośrodek Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Otulenie” w Warszawie to jedno z miejsc, w których wykorzystywana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna CBT. W celu uzyskania jak najlepszych efektów i zapewnienia pacjentom profesjonalnej opieki, specjaliści z Ośrodka pracują na nurcie integracyjnym, podczas którego wykorzystywana jest m.in. terapia CBT i DBT, terapia ericksonowska czy Gestalt. Takie połączenie wraz z wykorzystaniem innowacyjnych metod leczenia sprawia, że Ośrodek „Otulenie” w Warszawie jest jednym z najbardziej przyjaznych miejsc dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania. 

Ośrodek Leczenia Zaburzeń Odżywiania "Otulenie" w Warszawie zaprasza dzieci od 13 r.ż, młodzież i dorosłych na turnusy i terapię anoreksji, bulimii, kompulsywnego jedzenia (otyłość, nadwaga) i innych zaburzeń. Możliwość uczestnictwa w całości lub części turnusu stacjonarnie lub online

© 2020 otulenie.pl . All Rights Reserved.

Realizacja: Magia usług