Terapia dialektyczno-behawioralna DBT » Otulenie

Terapia dialektyczno-behawioralna DBT

Terapia dialektyczno-behawioralna, początkowo stworzona z zamiarem leczenia zaburzeń osobowości typu borderline, okazała się mieć o wiele szersze zastosowanie. Obecnie terapia DBT stosowana jest w przypadku wielu różnych rodzajów zaburzeń. Czym dokładnie jest terapia dialektyczno-behawioralna, na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?

Czym jest terapia dialektyczno-behawioralna DBT? 

Terapia dialektyczno behawioralna stworzona została na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku przez Marshę Linehan. Autorka terapii we współpracy ze Stevenem Hayesem zapoczątkowała tzw. Trzecią Falę terapii poznawczo-behawioralnych. Z uwagi na fakt, że Linehan w młodości sama chorowała na borderline, doskonale wiedziała, jakie problemy wiążą się z tym zaburzeniem. Terapia DBT okazała się strzałem w dziesiątkę. 

Psychoterapia DBT opiera się na dwóch teoriach zaburzeń psychicznych – biospołecznej oraz dialektycznej. Teoria biospołeczna zakłada, że problemy emocjonalne powstają głównie na skutek oddziaływań biologicznych i środowiskowych. To właśnie one mogą wpływać na to, że dana osoba zaczyna mieć problemy z emocjami. Z kolei teoria dialektyczna odnosi się do pogodzenia ze sobą przeciwieństw – tezy i antytezy – w procesie syntezy. Teoria DBT opiera się na tym, że z jednej strony terapeuta powinien bezwarunkowo zaakceptować pacjenta, a z drugiej musi nieustannie dążyć do uczenia go zmiany w sposobie myślenia. 

Terapia DBT ma bardzo szerokie zastosowanie 

Początkowo psychoterapia DPT miała być stosowana w przypadku takich problemów, jak wahania emocjonalne, impulsywność czy zachowania samobójcze. Ogólnie rzecz ujmując, terapia stworzona została w celu leczenia osób z osobowością borderline. Szybko jednak okazało się, że problemy z emocjami występują w przypadku wielu innych zaburzeń.  W późniejszym czasie terapię tę zaczęto wykorzystywać nie tylko przy leczeniu borderline, ale też przy wielu innych zaburzeniach.

Psychoterapia DBT a zaburzenia odżywiania 

Warto podkreślić, że terapia DBT pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów w przypadku zaburzeń odżywiania, na przykład anoreksji czy bulimii, a także u osób otyłych Liczna badania potwierdzają, że ten rodzaj terapii doskonale sprawdza się również w tych zaburzeniach. 

Dzieje się tak, ponieważ wykorzystywane jest tutaj założenie mindfullness  https://otulenie.pl/relaksacja-mindfulness-2/, wskazujące między innymi na konieczność uważnego, świadomego przyjmowania posiłków. Terapia zawiera też elementy medytacji i pozwala na wypracowanie umiejętności regulowania emocji. Dzięki temu osoby z zaburzeniami odżywiania nie muszą już regulować emocji przy pomocy jedzenia, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów. 

Najważniejsze elementy terapii 

Psychoterapia DBT łączy w sobie różne techniki, wykorzystywane w terapiach poznawczo-behawioralnych. Opiera się ona na typowym dla Trzeciej Fali fundamencie, jakim jest myślenie mindfullness. Chodzi przede wszystkim o oduczenie się nieprawidłowych nawyków myślowych, o akceptację siebie i swojego życia, o koncentrowanie się na tym, co jest tu i teraz. 

Terapia DBT ma na celu przede wszystkim pokazanie pacjentowi różnych odcieni czerni i bieli. Niejednokrotnie w potocznym języku używa się określenia, że nie wszystko jest czarno-białe. Niestety, dla osób z wieloma zaburzeniami taki właśnie jest świat. Zadaniem terapeuty jest pokazanie pacjentowi różnych odcieni – a dokładnie tego, że czasem coś jest prawdziwe, a czasem nie. Celem jest rozluźnienie dychotomii w postrzeganiu rzeczywistości. 

Tym, co odróżnia terapię DBT od terapii poznawczo-behawioralnej, jest jeszcze większa otwartość w kontaktach pomędzy terapuetą a pacjentem. Co ważne, terapeuta ma tutaj jasno określony plan działania, dzięki czemu może po kolei realizować poszczególne etapy terapii DBT. Szacuje się, że standardowa terapia trwa około dwóch lat – choć oczywiście jest w to w ogromnej mierze zależne od konkretnego pacjenta. 

Opinia eksperta – co na temat terapii DBT sądzi specjalista? 

Terapia dialektyczno-behawioralna DBT jest skuteczną metodą leczenia nia tylko w przypadku zaburzeń borderline, ale też wielu innych – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Liczne badania pokazują, że terapia ta pozwala na uzyskanie niezwykle dobrych rezultatów, a także na utrzymanie ich przez długi czas po zakończeniu terapii. Połączenie różnych podejść, włącznie ze sposobem myślenia, typowym dla Dalekiego Wschodu, pozwala na wprowadzenie pacjenta w stan emocjonalnej równowagi, a także na nauczenie go prawidłowych schematów myślenia, które przekładają się na lepszą jakość jego codziennego życia – podsumowują specjaliści z zakresu terapii DBT, współpracujący z Ośrodkiem Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Otulenie”. 

Terapia dialektyczno-behawioralna DBT w Warszawie

Ośrodek Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Otulenie” w Warszawie jest miejscem, w którym terapia DBT wykorzystywana jest na co dzień, a terapeuci mają ogromne doświadczenie w tym zakresie. Należy podkreślić, że specjaliści z Ośrodka pracują na nurcie integracyjnym, podczas którego wykorzystywana jest nie tylko psychoterapia DBT, ale też terapia CBT, terapia eriksonowska czy Gestalt, a także wiele innych podejść. Pozwala to na tworzenie optymalnego dla każdego pacjenta sposobu leczenia. W przypadku osób z zaburzeniami odżywiania, terapia DBT stosowana w Ośrodku „Otulenie” pozwala na osiąganie naprawdę dobrych, długotrwałych rezultatów.

© 2020 otulenie.pl . All Rights Reserved.

Realizacja: Magia usług