Zaburzenia odżywiania - ujęcie ogólne » Otulenie

Zaburzenia odżywiania – ujęcie ogólne

Mariusz Lorenc
Psychodietetyk, motywator
https://www.znanylekarz.pl/mariusz-lorenc-2/dietetyk-psycholog/warszawa

Zaburzenia odżywiania są złożoną chorobą, której wyleczenie wymaga wielokierunkowego oddziaływania. Teoretycznie można z nią żyć, pracować i funkcjonować, ale pod przykrywką „normalności” tego typu zaburzenia mocno ingerują w nasze wewnętrzne szczęście, a dewaluując poczucie własnej wartości i oddalając od otoczenia wprowadzają chaos, bezradność, frustrację, czy nawet depresję lub stany psychotyczne. Przeważnie choroba trwająca wiele lat, powoduje postrzeganie jej jako integralnej części danej osoby, przyzwyczajenie do tej „strefy komfortu” sprawia, że szukamy korzyści z tkwienia w niej, zamiast podejmować próby ewakuacji.

To podstępne zaburzenie powodują liczne czynnikami, zakorzenione w przeszłości, ogniskujące wokół teraźniejszości, czy wynikające po prostu z braku wiedzy, jak funkcjonować i jaki styl życia wybrać, by funkcjonować w zdrowiu. Powyższe powoduje, że wyjście z błędnego koła zaburzeń odżywiania wymagało współpracy kilku specjalistów. Pracując wielotorowo powinniśmy pamiętać o pracy nad psychiką, ale również ciałem. Należy zwrócić uwagę na środowisko, w którym przebywamy i mocno je przeanalizować.

Uważam, że holistyczne ujęcie opieki nad pacjentem przy udziale złożonego zespołu specjalistów zwiększa prawdopodobieństwo pełnego wyleczenia chorego. Z mojego wieloletniego doświadczenia pracy jako psychodietetyka wynika dobitnie, że najtrudniejsze i najbardziej zniechęcające są początki, cechujące się chwiejną motywacją, wręcz zwątpieniem w sensowność podjętych działań, potęgowaną nieprzyjemnościami ze strony układu pokarmowego, spowodowaną regulacją częstotliwości posiłków. Jak zacząć? Należy zdiagnozować z jakim zaburzeniem mamy do czynienia, określić stan zdrowia chorego, jego oczekiwania, i działać… każda jedna cegiełka spowoduje, że prędzej czy później powstanie dom, ale zanim to nastąpi należy zadbać o fundamenty.

Interdyscyplinarny zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu zaburzeń odżywiania zaprasza dorosłych, młodzież i dzieci od 13 roku życia do Ośrodka "Otulenie" w Warszawie. Prowadzimy holistyczną terapię anoreksji, bulimii, kompulsywnego jedzenia (kompulsywnego odżywiania się), ortoreksji, atypowych zaburzeń odżywiania

© 2020 otulenie.pl . All Rights Reserved.

Realizacja: Magia usług