Zaburzenia odżywiania wśród mężczyzn i chłopców | Otulenie
logo
headerBackgroundSlim

Zaburzenia odżywiania wśród mężczyzn i chłopców

zaburzenia-odzywiania-u-chlopcow

zaburzenia-odzywiania-u-mezczyzn-300x199

Rygorystyczna dieta, nieustanne liczenie kalorii, objadanie się, a następnie wielogodzinne ćwiczenia na siłowni – wydawać by się mogło, że to typowe zachowanie chłopca lub mężczyzny, którego celem jest zbudowanie muskularnej sylwetki. Niestety, to popularny mit, który nadal jest bardzo popularny w społeczeństwie. Jak się okazuje, zaburzenia odżywiania coraz częściej występują u chłopców i mężczyzn. Szacuje się, że stosunek występowania zaburzeń odżywiania u mężczyzn i kobiet wynosi 1:3 – dotyczy to zarówno anoreksji, jak i bulimii. Należy również mieć na względzie to, jak wiele przypadków męskich zaburzeń odżywiania pozostaje niezdiagnozowanych. 

Kiedy w towarzystwie pojawia się chłopiec lub mężczyzna ze sporą niedowagą…

Większość osób wychodzi z założenia, że młody mężczyzna z niedowagą „ma bardzo szybką przemianę materii”  lub „młody jest, z czasem nabierze trochę masy”. O ile w przypadku młodych dziewcząt i kobiet zaburzenia odżywiania są społecznie akceptowane, z uwagi na liczne kampanie i stosunkowo wysoki poziom świadomości i wiedzy na temat tego problemu, o tyle u płci męskiej zaburzenia odżywiania nadal wzbudzają duże zaskoczenie. „Jak to, Antek jest taki chudy, bo ma anoreksję? Chce zostać modelką czy jak?” – wiele osób podobnie reaguje na informację, że chłopiec cierpi na zaburzenia odżywiania. 

Zaburzenia odżywiania u chłopców to coraz poważniejszy problem

Obecnie problem zaburzeń odżywiania występuje u chłopców coraz częściej. Szacuje się, że osoby płci męskiej to około 10 do 20% wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Co istotne, nie zawsze diagnoza wskazuje wyłącznie na anoreksję czy bulimię. Bardzo często zaburzenia odżywiania to dopiero początek diagnostyki. 

Czy zaburzenia jedzenia występują również u dorosłych mężczyzn? 

Nie ulega wątpliwości, że zaburzenia odżywiania najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. Dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Czy oznacza to, że u dorosłych mężczyzn problem zaburzeń odżywiania nie występuje? Oczywiście, że nie. Występuje, i to stosunkowo często. Trudno jednak oszacować dokładną liczbę przypadków. Mężczyźni mniej chętnie mówią o swoich uczuciach i problemach, a do terapeuty zgłaszają się stosunkowo rzadko. 

Jakie zaburzenia odżywiania najczęściej dotykają chłopców i mężczyzn? 

U osób płci męskiej najczęściej stwierdza się bulimię psychiczną oraz zespół gwałtownego objadania się. Przypomnijmy, że bulimia nie zawsze objawia się wymiotami. Choroba może przyjąć też inną postać, na przykład spożywania dużej ilości pokarmu, a następnie wielogodzinnymi ćwiczeniami. Nieco rzadziej występuje u chłopców i mężczyzn anoreksja. 

Zaburzeniem odżywiania, które również występuje u chłopców i mężczyzn, jest bigoreksja, czyli zaburzenie polegające na przekonaniu o nieestetycznym wyglądzie własnego ciała. O ile u kobiet pojawia się dążenie do sylwetki modelki – szczupłej, wręcz wychudzonej, o tyle mężczyźni dążą do osiągnięcia imponującej muskulatury. Mało umięśniona sylwetka u mężczyzny może prowadzić właśnie do bigoreksji. 

Przyczyny powstawania zaburzeń odżywiania u płci męskiej

Wśród najważniejszych czynników ryzyka, które mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania u chłopców i mężczyzn, wymienia się nadwagę i otyłość w dzieciństwie, a także stosowanie diet odchudzających. Innym czynnikiem może być uprawianie sportów, które wymagają szczupłej sylwetki lub takich, gdzie konieczne jest osiągnięcie określonej wagi. 

Czynnikiem ryzyka może być również orientacja seksualna, wybrane cechy osobowości oraz sposób postrzegania własnego ciała. W przypadku dorosłych mężczyzn zaburzenia odżywiania mogą wynikać z nadmiernego perfekcjonizmu czy silnego stresu, na przykład w pracy. 

Jak wygląda leczenie zaburzeń odżywiania u chłopców i mężczyzn? 

Zasadniczo leczenie zaburzeń odżywiania u mężczyzn i u kobiet wygląda bardzo podobnie. Opiera się ono na tych samych założeniach, choć oczywiście w procesie leczenia muszą one być odpowiednio modyfikowane i dostosowywane do konkretnego przypadku. W celu zwiększenia skuteczności leczenia wskazane jest stosowanie wielu technik. Ich integracja oraz wykorzystanie wielu podejść teoretycznych może przyspieszyć proces leczenia i sprawić, że efekty będą bardziej trwałe.

© 2020 otulenie.pl . All Rights Reserved.

Realizacja: Magia usług