REGULAMIN
Ośrodka Holistycznego Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Otulenie“
Niniejszy Regulamin powstał w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w Ośrodku oraz zagwarantowania prawidłowego przebiegu procesu leczenia.
ZASADY
- Decydując się na podjęcie leczenia w Ośrodku „Otulenie“, Pacjenci zobowiązują się do uczestnictwa w ustalonym planie dnia, biorąc aktywny udział w:
- terapii indywidualnej, grupowej i rodzinnej, prowadzonej przez terapeutów,
- warsztatach przygotowywania posiłków i wspólnych posiłkach, a także pozostaniu w salonie przez minimum 30 minut od ich zakończenia,
- zajęciach artterapeutycznych,
- spacerach i wyjściach poza teren Ośrodka (jeśli takie będą wskazania), jednakże nie wcześniej niż w drugim tygodniu pobytu w Ośrodku
- innych zajęciach ujętych w programie terapeutycznym,
- badaniach lekarskich,
- dokonywaniu pomiarów masy ciała,
- osobistych rozmowach z terapeutą i koordynatorem, do którego zgłasza wszelkie zaobserwowane trudności wynikające z przebiegu procesu terapeutycznego,
- codziennym dbaniu o wspólną przestrzeń.
Ponadto, przystąpienie do turnusu leczenia zaburzeń odżywiania w Ośrodku „Otulenie“ obliguje Pacjentów do:
- Poszanowania godności i poglądów innych uczestników oraz ich prawa do swobodnej wypowiedzi.
- Powstrzymania się od stosowania agresji w jakiejkolwiek formie w tym autoagresji (samookaleczenia), w tym werbalnych ataków na innych uczestników/ personel, szykanowania, czy negatywnego wpływania w jakikolwiek inny sposób na stan psychiczny pacjentek Ośrodka.
- Przestrzegania ustnych i pisemnych kontraktów ustanowionych miedzy Pacjentem a psychoterapeutami, obowiązujących podczas zajęć indywidualnych i grupowych oraz REGULAMINU Ośrodka dotyczącego posiłków.
- Sumiennego wykonywania zadań zleconych do pracy własnej przez terapeutów, w tym wypełnianiu kart pracy czy dzienniczków odżywiania, jeśli takie zostaną zalecone.
- Przestrzegania poniższych warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych:
- Oddanie do depozytu wymienionych przedmiotów przed pierwszymi zajęciami danego dnia i do godziny 19:50 wieczorem.
- Czas korzystania z urządzeń: od śniadania do pierwszych zajęć oraz 19:00–19:50.
- Używanie w innych godzinach tylko za zgodą personelu.
- Nieużywania aparatów fotograficznych (w tym wbudowanych w telefony, smartwatche, tablety, laptopy) – bezwzględny zakaz rejestrowania obrazu i/lub dźwięku.
- Utrzymania w poufności danych osobowych osób przebywających w Ośrodku, a także powstrzymywania się od przekazywania informacji na temat pacjentów Ośrodka osobom spoza terapii.
- Nieposiadania i nieużywania substancji oraz leków innych niż przepisane przez lekarza oraz alkoholu. Zabronione jest używanie środków przeczyszczających, diuretycznych, przeciw wzdęciom, wspomagających trawienie, odchudzających czy przyśpieszających przemianę materii (w tym herbatek typu pu-erh). Personel zastrzega sobie prawo do wykonania testu na obecność substancji odurzających, niedozwolonych leków oraz alkoholu w razie zaistnienia podejrzeń bycia pod ich wpływem po przybyciu pacjenta do Ośrodka oraz w każdym momencie jego przebywania na terenia Ośrodka niezależnie od pory.
- KATEGORYCZNIE ZABRANIA SIĘ WNOSZENIA DO OŚRODKA PRZEDMIOTÓW TAKICH JAK ŻYLETKI, KAWAŁKI SZKŁA, CYRKLE ITP.
- Personel Ośrodka zastrzega sobie prawo do:
- przeszukania bagaży po przyjeździe Pacjenta do Ośrodka,
- niezapowiedzianych kontroli w sypialni Pacjentów.
- Personel Ośrodka zastrzega sobie prawo do:
- Nieposiadania i niespożywania posiłków innych niż przyrządzane w Ośrodku.
- Powstrzymania się od aktywności fizycznej (poza zajęciami w harmonogramie).
- Nie wchodzenia do kuchni (poza warsztatami kulinarnymi).
- Stosowania się do zaleceń personelu medycznego i pozamedycznego.
- Punktualności.
Każdy Pacjent ma dopasowany program terapeutyczny do swoich możliwości, także wyciągane konsekwencje w kwestii łamania regulaminu są zawsze ustalane przez zespół Ośrodka i przekazywane przez koordynatora.
Wszelkie TRUDNOŚCI pojawiające się w czasie pobytu w Ośrodku są:
- naturalnym elementem procesu leczenia
- powodem do omawiania ich z wybranym pracownikiem Ośrodka lub/i z terapeutą indywidualnym
Zachęcamy wszystkich Pacjentów, do mówienia o trudach, które napotykają na swojej drodze. Jesteśmy po to, żeby Was wspierać i pomagać w odzyskiwaniu zdrowia i radości życia.
Zespół opieki dziennej:
- – koordynator – psycholog/psychoterapeuta – Kamila Drężek
- – z-ca koordynatora – psycholog/psychoterapeuta – Edyta Świerczewska
- – psycholog/psychoterapeuta – Berna Kartal
- – psycholog – Anna Śliwowska
- – psycholog – Ewa Turkosz
- – psycholog – Martyna Białobrzeska
- – psycholog – Malwina Tauter
- – psycholog – Agata Król
Regulamin Ośrodka “Otulenie” POSIŁKI- Pacjenci spożywają wyłącznie produkty i posiłki wyznaczone przez pracowników (tj. catering żywieniowy plus ewentualne dodatki do diet wydzielone przez dietetyków).
- Pacjenci spożywają odpowiednią ilość płynów wyznaczoną przez lekarza prowadzącego lub dietetyka (nie mniej niż 1,5 l/doba). Ilość wypitych płynów jest wpisywana przez pacjenta na tablicę do tego przeznaczoną każdorazowo przed każdym posiłkiem.
- Pacjentom nie wolno przynosić do ośrodka własnych produktów żywnościowych lub potraw czy napojów (wlicza się tu również owoce, soki, mleko, napoje roślinne, zioła do picia, kawa, herbata, słodziki). Jest to możliwe wyłącznie po ustaleniu z dietetykiem podczas konsultacji dietetycznych i podyktowane szczególnymi indywidualnymi potrzebami żywieniowymi.
- Pacjenci jedzą wyłącznie w godzinach wyznaczonych na spożywanie posiłków (zawarte jest to w planie zajęć), nie dłuższym niż 30 minut (oraz 40 min obiad).
- Pacjentom nie wolno jeść między posiłkami. Chyba, że zostało to ustalone z dietetykiem.
- W przypadku niespożycia przygotowanej porcji pacjenci są zobowiązani do uzupełnienia kaloryczności posiłku w postaci preparatu medycznego zatwierdzonego przez dietetyka lub innych produktów żywnościowych proponowanych przez dietetyka.
- Pacjenci nie są zmuszani, a zachęcani do jedzenia. Odmawianie spożywania posiłków w wyznaczonej kaloryczności / wypijania wyznaczonej ilości płynów będzie odbierane jako niechęć współpracy Pacjenta z Ośrodkiem. Następstwa będą określane indywidualnie z dietetykiem oraz koordynatorem celem ustalenia dalszego postępowania. Odnotowanie na pomiarach masy ciała trzykrotnego spadku skutkować będzie rozwiązaniem współpracy.
- Zabrania się zamieniania posiłków między pacjentami. Catering wydzielany jest przez dietetyka lub osobę obecną podczas posiłków.
- Catering na pierwszy tydzień turnusu ustalany jest na podstawie nadesłanej ankiety zdrowotno-żywieniowej i dzienniczka żywieniowego. Zmiany w cateringu dokonywane są po ustaleniu z dietetykiem prowadzącym.
- Wartość kaloryczna diety jest systematycznie zwiększana/zmniejszana/pozostawiana bez zmian (w zależności od stanu zdrowia i masy ciała pacjenta) i ustalona wyłącznie pomiędzy pacjentem a jego dietetykiem prowadzącym.
- Omawianie kaloryczności pacjenta odbywa się jedynie podczas indywidualnej konsultacji dietetycznej i nie jest znane/udostępniane innym pacjentom.
- Rozmowa o wartości kalorycznej diety pomiędzy pacjentami na forum jest zabroniona.
- W przypadku wydzielenia przez dietetyków dodatków do diet pacjent spożywa wyznaczoną porcję w trakcie pobytu w ośrodku. Zabieranie dodatku lub posiłku do domu ustalane jest wyłącznie z dietetykiem.
- Pacjenci między posiłkami mogą pić wodę, herbaty owocowe lub kawę i czarną i/lub zieloną herbatę (jednak kawa i czarna/zielona herbata nie powinna być wypijania częściej niż 2 razy dziennie – wszystko należy ująć na tablicy płynów). Dodatki takie jak mleko, napój roślinny powinny być używane w ograniczonej ilości (2 x dziennie).
- Wszelkie sprawy dotyczące żywienia pacjentów powinny być niezwłocznie zgłoszone dietetykom Ośrodka.
Dietetycy ośrodka Otulenie:
- – Koordynator dietetyków: dietetyk/psychodietetyk: Patrycja Klimczyk
- – dietetyk/psychodietetyk : Violetta Brzozowska
- – dietetyk/psychodietetyk : Katarzyna Pryzmont
- – dietetyk/psycholog: Natalia Wysztygiel
- – dietetyk/psychodietetyk: Paulina Szymczak
- – dietetyk: Emilia Szweda
Wyżywienie
- Ośrodek zapewnia wyżywienie od poniedziałku (od drugiego śniadania) do piątku (do kolacji).
- Pacjent jest odpowiedzialny za wyżywienie w weekend oraz śniadanie w poniedziałek.
- Kwestie przygotowywania samodzielnych posiłków będą określane w cotygodniowych zaleceniach.
- Na weekend, po konsultacji z dietetykiem, pacjent ma do wyboru trzy opcje:
- Zamówienie cateringu we własnym zakresie – dietetyk informuje, jaki rodzaj diety oraz kaloryczność posiłków należy zamówić.
- Zamówienie jadłospisu na dwa dni – zgłoszenie tej opcji należy przekazać dietetykowi do środy (usługa dodatkowo płatna).
- Otrzymanie ogólnych zaleceń żywieniowych od dietetyka.
- Pacjent przyjeżdża do ośrodka po spożytym śniadaniu w poniedziałek.
- Kontakt z dietetykiem prowadzącym pacjenta możliwy jest tylko podczas dyżuru:
- Telefonicznie: 797 952 467
- Mailowo: dietetyk.otulenie@gmail.com
(w tytule wiadomości prosimy podać imię i nazwisko pacjenta). - Lub po godzinach dyżurowych – w trakcie konsultacji rodzicielskiej (opcja dodatkowo płatna).