Program

W trakcie 5-tygodniowych turnusów pacjenci mają zapewnione kompleksowe leczenie, na które składają się:
1. Psychoterapie
  • Indywidualna: prowadzona m.in. w nurcie systemowym, integracyjnym, psychodynamicznym, CBT, DBT, Gestalt. Psychoterapeuta dobierany jest do potrzeb pacjenta. 2 x tyg. 50 min
  • Rodzinna (systemowa): spotkania odbywają się co dwa tygodnie i trwają 90 min.
  • Grupowa: sesje odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają 90 min.

Body image: trening obrazu ciała: zajęcia mają na celu przede wszystkim urealnienie zniekształconego obrazu ciała, zmianę jego postrzegania i poprawę relacji z nim. Są odpowiedzią na zjawisko dysmorfofobii, występujące u ponad 30% pacjentów dotkniętych anoreksją, bulimią, ortoreksją i innymi zaburzeniami. W trakcie warsztatów uczestnicy są zapoznawani z ideą Ciałoneutralności, sprzeciwiającą się obsesji piękna.
Zobacz Dekalog Ciałoneutralności

Warsztaty regulacji emocji: zajęcia mają na celu poznanie rodzajów i znaczenia emocji w życiu codziennym i ich wpływu na sposób myślenia i działania. Celem zajęć jest uświadomienie, że wszystkie emocje spełniają wiele ról w naszym życiu, które warto poznać. Świadome rozpoznawanie, nazywanie i przeżywanie uczuć – symptomy emocji – jak wpływają na nasze ciało, jak możemy je czuć, jak bardzo psychika powiązana jest z somatyką – nauka sposobu regulacji emocji bez agresji/autoagresji to główne założenia warsztatów.

Warsztaty z samooceny, motywacji, wdzięczności i samowspółczucia: przy zaburzeniach odżywiania obserwujemy perfekcjonizm oraz niskie poczucie własnej wartości, w odpowiedzi na to prowadzimy zajęcia oparte o idee wdzięczności i samowspółczucia, co pomaga budować zdrową relację z samym sobą.

Arteterapia: wykorzystujemy różne formy arteterapii, takie jak: filmoterapia, psychorysunek. neurografika, ceramika, terapie tańce. Pozwala to spojrzeć na swoje emocje z innej perspektywy – są formą ekspresji uczuć i emocji trudnych do werbalizacji lub też nierozumianych przez pacjentów. Te formy arteterapii umożliwiają rozwijanie potencjału twórczego, wyrażenie, dostrzeżenie i zrozumienie problemu będących przyczyną zaburzeń odżywiania. Terapeuta uzyskuje pogłębioną diagnozę dotyczącą pacjenta, jego postaw, funkcjonowania, obszarów, nad którymi należy pracować. Jednocześnie jest to forma relaksacji i twórczości.

Społeczność: w każdej grupie zachodzi tzw. proces grupowy. Jego prawidłowy przebieg jest kluczowy dla bezpieczeństwa i praktykowania zasad dobrych relacji międzyludzkich. To naturalne, że w procesie leczenia pojawiają się trudności oraz konflikty. Dlatego w Otuleniu stwarzamy przestrzeń do codziennej praktyki konstruktywnej komunikacji bez przemocy, do nauki wyrażania siebie, stawiania granic i przyjmowania opinii innych. W spotkaniach społeczności zawsze bierze udział psycholog, który pomaga grupie przejść poszczególne fazy procesu grupowego. Grupa może stanowić źródło ogromnej siły w procesie zdrowienia. Nasze doświadczenia pokazują, że niektóre znajomości zawarte podczas turnusu przerodziły się w wieloletnie wspierające przyjaźnie.

Opieka dietetyczna w Ośrodku Otulenie

W Ośrodku Otulenie pacjenci pozostają przez cały turnus pod opieką dietetyka. Dietetyk prowadzi wykłady, podczas których pacjenci poznają zasady zdrowego żywienia i wpływ diety na funkcjonowanie organizmu. Zapoznają się z pojęciami takimi jak:

  • wydatek energetyczny,
  • podstawowa i całkowita przemiana materii,
  • zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
  •  

Indywidualne konsultacje z psychodietetykiem

Raz w tygodniu, podczas indywidualnych konsultacji z psychodietetykiem, omawiana jest wprowadzana w danym tygodniu kaloryczność oraz niezbędne zmiany w diecie. Pacjent ma możliwość przedyskutowania tematów związanych z odżywianiem. Pracujemy nad:

  • poprawną relacją z jedzeniem oraz kształtowaniem prawidłowych nawyków żywieniowych,
  • edukacją pacjentów w zakresie zdrowego żywienia, w tym omawiamy popularne mity dietetyczne.
  • korygowaniem błędnych przekonań pacjenta dotyczących odżywiania

W trakcie weekendów zalecana jest praca własna z zaleceniami żywieniowymi, jadłospisami i dzienniczkami żywienia. Celem tej pracy jest ułatwienie samodzielnego radzenia sobie w rzeczywistym świecie po zakończeniu leczenia w Ośrodku.

Warsztaty i wspólne posiłki

W trakcie turnusu prowadzone są warsztaty redukcji lęku podczas jedzenia oraz wprowadzania zmiany. Pacjenci biorą udział we wspólnych posiłkach (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) spożywanych z dietetykiem. Te zajęcia sprzyjają:

  • nauce regularności i odpowiedniego tempa jedzenia,
  • oswajaniu lęku przed jedzeniem w grupie.
Praca z ciałem uczy uważności, ułatwia wyrażanie tłumionych emocji, pomaga w redukcji napięcia, odprężeniu i lepszym zrozumieniu sygnałów płynących z ciała. Oto kluczowe metody stosowane w naszym Ośrodku:
  • DMT, Dance Movement Therapy: natężenie ruchu uwzględnia ograniczenia pacjentów z obniżoną masą ciała. Kluczowe dla tej metody jest wspieranie pacjenta w dostrzeganiu i rozwijaniu spójności między myślami, emocjami, wrażeniami z ciała i działaniem. Ruch sprzyja ujawnianiu emocji i staje się formą ich wyrazu.
  • Osteopatia: terapia manualna opierająca się na założeniu, że organizm ludzki ma zdolności do samoregeneracji. Odpowiednie oddziaływanie osteopaty stymuluje procesy naprawcze organizmu, przyśpieszając powrót do zdrowia.
  • Mindfulness i relaksacja: techniki Jacobsona i Schultza pozwalają skierować uwagę na bieżące doświadczenia, uzyskując pełniejszy kontakt z ciałem, redukując napięcie.
  • Aromaterapia DoTerra: olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wspierają układ nerwowy, limbiczny oraz nerw błędny, łagodząc napięcia i stres.
  • Oddychanie metodą Buteyko: uczy świadomego, głębokiego oddechu, co wpływa na regulację centrum oddechowego w pniu mózgu. Umiejętne kontrolowanie oddechu łagodzi stres, stany depresyjne i lękowe, wspierając terapię zaburzeń odżywiania.
  • Yin i flow joga: praktyka synchronizacji ruchu z oddechem. Łagodna odmiana jogi wspiera wyciszenie myśli i poprawia świadomość ciała w atmosferze harmonii i zrozumienia.
  • Konsultacje z pediatrą/internistą: regularne spotkania mające na celu monitorowanie stanu zdrowia fizycznego pacjentów.
  • Konsultacje z psychiatrą: ocena stanu psychicznego pacjenta oraz zasadności stosowania farmakoterapii w procesie leczenia.
    Standardowo są to 2 konsultacje z psychiatrą na turnus. W razie potrzeb istnieje możliwość umówienia dodatkowych konsultacji, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.
  • Pielęgniarka/opiekunka: doświadczona w pracy na oddziałach psychiatrycznych.
  • W razie potrzeby dodatkowe konsultacji z lekarzami innych specjalizacji, np. z gastroenterologiem czy neurologiem.

Czas wolny jest niezmiernie ważnym elementem zdrowego funkcjonowania. Sprzyja regeneracji, internalizowaniu treści przekazywanych podczas zajęć, konsultacji i terapii, a także odnalezieniu oraz pielęgnowaniu swojej pasji i czerpaniu radości z relacji międzyludzkich.

Formy spędzania czasu wolnego

Pacjenci mogą uczestniczyć w różnych aktywnościach, takich jak:

  • Wspólne gry: Dixit, szachy, karty.
  • Granie na instrumentach, śpiewanie, układanie puzzli.
  • Sadzenie i pielęgnowanie roślin, tworzenie biżuterii.
  • Spacery i wyjścia kulturalne, np. na wystawy, prelekcje specjalistów związanych ze zdrowiem psychicznym.

 

Weekendy w domu lub w hostelu

W weekendy pacjenci mogą spędzać czas w otoczeniu bliskich osób, co umożliwia zaspokojenie potrzeby bliskości i skonfrontowanie się z emocjami generowanymi przez sytuacje rodzinne. Trudności zaobserwowane w trakcie weekendu są omawiane na sesjach terapii, spotkaniach z dietetykiem oraz w grupach terapeutycznych. To pozwala na analizę i pracę nad zmianą dysfunkcyjnych schematów.

W przypadku braku możliwości powrotu do domu na weekend. W takim wypadku możliwy jest nocleg w hostelu LL20, szczegóły w sekretariacie.

Analiza skuteczności leczenia zaburzeń odżywiania wykazała

Że najgłębsze i najtrwalsze efekty daje wszechstronne oddziaływanie na osobę dotkniętą zaburzeniem i jego środowisko domowe. Warto podkreślić, że takie kompleksowe podejście do leczenia ma również korzyści finansowe. Wybór turnusu, w którym różnorodne formy wsparcia są zintegrowane, jest ekonomicznie korzystniejszy niż leczenie ambulatoryjne, gdzie każdy element terapii jest opłacany osobno.

Skontaktuj się z nami