Anoreksja bulimiczna (inaczej typ żarłoczno – przeczyszczający) jest zaburzeniem łączącym elementy konstytuujące osobne jednostki chorobowe – anoreksję i bulimię. Osobowość pacjentów dotkniętych tym zaburzeniem przypomina jednak bardziej tych z bulimią. Ten typ anoreksji występuje bowiem bardzo często wraz z zaburzeniem osobowości typu borderline (borderline personality disorder, bpd). Pacjentów tych cechuje intensywność przeżywanych emocji, częsta zmienność stanów emocjonalnych, skrajne idealizowanie lub dewaluacja otaczających ich obiektów.
Osoby z taką diagnozą mocno uzależniają swoją samoocenę od oceny innych, czego emanacją jest składający się na to zaburzenie lęk przed odrzuceniem przekładający na strach przed bliskością. Cierpią na zaburzoną kontrolę impulsów, czego dowodem jest obecność nagłych napadów jedzenia zakończonych zazwyczaj działaniami kompensacyjnymi (wymiotami lub przeczyszczaniem). Epizody głodzenia-przeczyszczania maskują jedynie prawdziwy problem chorych- nieumiejętność wyrażania emocji i potrzeb, które skumulowane prowadzą do przeciążenia układu nerwowego.
Już Zygmunt Freud wspominał o tym w swojej teorii zatkanego zlewozmywaka, przyrównując go do psychiki człowieka, do której sprawnego funkcjonowania potrzebne jest ujście uczuć i emocji.
Terapia anoreksji bulimicznej w Ośrodku Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Otulenie” w Warszawie
Leczenie tego zaburzenia odżywiania powinno obejmować przede wszystkim psychoterapię i uwzględniać jego specyfikę. Jako, że zaburzenie to bliższe jest bulimii, w terapii wdrażane są metody skuteczne w leczeniu tego zaburzenia. Dobre efekty daje dodatkowe zaangażowanie do procesu dietetyka klinicznego, psychodietetyka zaburzeń odżywiania, a także zajęcia relaksacyjne i oddechowe.