Niezdrowa regulacja emocji w zaburzeniach odżywiania i uzależnieniach

Zaburzenia odżywiania i uzależnienia, choć inne w swej naturze, mają punkt wspólny- dysfunkcjonalną regulację emocji.

Substancje psychoaktywne dostarczają szybko nienaturalnie dużą  ilość dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za nastrój, odczuwanie przyjemności. Z czasem inne rzeczy w życiu – jak np. hobby – nie dają już tyle przyjemności co kiedyś, nie dają tyle dopaminy co używka. Zdrowa regulacja emocji zostaje zastąpiona ucieczką w używki w celu uzyskania ulgi, poprawy nastroju. Jednak nie zaopiekowane emocje nie znikają – wracają, często z większą siłą. Używka staje się też sposobem celebracji dobrych chwil, nagrodą. Łatwo obrazuje to przykład egzaminu: “Zażyję, bo zdałem” (celebracja) i “Zażyję, bo nie zdałem” (pocieszenie). Z czasem każda emocja staje się dobrym powodem do zażycia.

W zaburzeniach odżywiania również obecne są powtarzalne schematy regulacji emocji. Napady objadania się (BED), tak jak używki, są poszukiwaniem ulgi, służą wyciszeniu emocji, często nasilonych wskutek wcześniejszego tłumienia. Tłumienie emocji jest częste również w anoreksji. Dodatkowo, narzucając sobie duże restrykcje żywieniowe pojawia się poczucie kontroli, siły, co wzmacnia samoocenę a w efekcie służy regulacji emocji. Można rzec, że dążąc do “idealnej” sylwetki dąży się do ulgi. Emocje wokół jedzenia i sylwetki jak poczucie winy, lęk, smutek kierują ku destrukcyjnej metodzie regulacji emocji – dalszej restrykcji żywieniowej.

Abstynencja u uzależnionych, odzyskanie wagi u osób z anoreksją czy eliminacja napadów objadania się u osób z BED są niezbędne w leczeniu, jednak zabierając dotychczasowe narzędzia regulacji emocji trzeba pamiętać o dostarczeniu innych, zdrowych metod dbania o emocje. Samodzielne zmagania z zaburzeniem/chorobą są niezwykle trudne i bardzo często nieefektywne. Zwrócenie się o pomoc specjalistów jest pierwszym, dużym krokiem do zadbania o siebie, swoje emocje i potrzeby.

Otulenie udziela kompleksowej pomocy poprzez holistyczne leczenie zaburzeń odżywiania na kilku tygodniowych turnusach terapeutycznych. W ofercie znajdziecie też warsztaty o tematyce zaburzeń odżywiania.

Open Mind udziela pomocy w zrozumieniu uzależnienia i budowaniu trzeźwości poprzez terapię uzależnień.

 


Autor: Berna Kartal
psycholog, trener i terapeuta DBT