Pregoreksja (pregnacy – ciąża; anorexia – anoreksja) to anoreksja ciążowa. Jadłowstręt psychiczny, który po raz pierwszy występuje w okresie ciąży. Termin PREGOREKSJA został użyty po raz pierwszy w 2008 roku w celu określenia kobiet spodziewających się dziecka, które drastycznie obniżały ilość spożywanych kalorii i nadużywały wysiłku fizycznego w celu zachowania szczupłej sylwetki.
Warto zaznaczyć, że ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, między innymi dlatego, że jej ciało przechodzi przez wiele dynamicznych zmian. Priorytetem organizmu matki staje się wtedy nadążanie za potrzebami rozwijającego się dziecka. Adaptacja i akceptacja zmian zachodzącym w ciele kobiety w ciąży zachodzi indywidualnie. Istnieje niestety ryzyko negatywnego spojrzenia na swoją cielesność, zwiększa się bowiem masa ciała. Komunikaty w social mediach oraz telewizji promujące szczupłość i doskonałość fizyczną mogą negatywnie wpłynąć na obraz siebie u przyszłej mamy.
SYMPTOMY I KONSEKWENCJE PREGOREKSJI
Kobieta cierpiąca na pregoreksję drastycznie ogranicza ilość spożywanych kalorii, bardzo dużo ćwiczy i przyjmuje leki, m.in. moczopędne oraz przeczyszczające, by obsesyjnie kontrolować swoją wagę. Zachowania te są niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu. Mogą one spowodować niedorozwój umysłowy, fizyczny, a nawet wywołać poronienie czy zgon okołoporodowy. Niska masa ciała ciężarnej może wywołać u dziecka zaburzenia funkcji poznawczych, a u niej samej – anemię i depresję poporodową. Dzieci osób chorujących na pregoreksję mają niską masę urodzeniową i niestety są bardziej narażone na choroby przewlekłe w przyszłości, np. na cukrzycę czy choroby układu sercowo – naczyniowego.
LECZENIE PREGOREKSJI
Leczenie pregoreksji powinno zachodzić przy pełnej współpracy zespołu składającego się z psychologa, położnika, dietetyka oraz psychiatry. Warto zwrócić uwagę na zażywane leki, poziom kofeiny osoby chorej i zadbać o zbilansowaną dietę. Zaleca się ważenie pacjentki podczas wizyt prenatalnych, ponieważ rejestrowana waga może być podstawą do oceny ciążowego przyrostu masy ciała. Zachęca się je do karmienia piersią, ponieważ pomaga to w uregulowaniu wagi kobiety.
Autor: Zuzanna Bąk
Źródła:
Emilia Harasim-Piszczatowska, Elżbieta Krajewska-Kułak (2017). Pregoreksja – anoreksja kobiet ciężarnych. Pediatr Med Rodz 2017, 13 (3), p. 363–367