O turnusie » Otulenie

O turnusie

Analiza skuteczności leczenia zaburzeń odżywiania wykazała, że najgłębsze i najtrwalsze efekty daje wszechstronne oddziaływanie na osobę dotkniętą zaburzeniem i jego środowisko domowe. Warto podkreślić, że takie kompleksowe podejście do leczenia ma również korzyści finansowe.

Wybór turnusu, w którym różnorodne formy wsparcia są zintegrowane, jest ekonomicznie korzystniejszy niż leczenie ambulatoryjne, gdzie każdy element terapii jest opłacany osobno.

Leczenie w „Otuleniu” oparte jest na kilku głównych filarach:

1. Psychoterapie

Indywidualna (prowadzona m.in. w nurcie integracyjnym, psychodynamicznym, CBT, DBT; psychoterapeuta dobierany jest do potrzeb pacjenta) 2 x tyg 50 mi

Rodzinna (systemowa) co 2 tyg 90 min

Grupowa 2x tyg 90 min

2.Warsztaty grupowe i zebrania społeczności

Body image: trening obrazu ciała: zajęcia mają na celu przede wszystkim urealnienie zniekształconego obrazu ciała, zmianę jego postrzegania i poprawę relacji z nim. Są odpowiedzią na zjawisko dysmorfofobii, występujące u ponad 30% pacjentów dotkniętych anoreksją, bulimią, ortoreksją i innymi zaburzeniami

Warsztaty regulacji emocji, oparte na rozmowie psychologicznej oraz pracy własnej uczestników, przy użyciu kart pracy. Zajęcia mają na celu poznanie rodzajów i znaczenia emocji w życiu codziennym i ich wpływu na rozwój zaburzeń.

Celem zajęć jest uświadomienie, że wszystkie emocje spełniają wiele ról w naszym życiu, które warto poznać. Świadome rozpoznawanie, nazywanie i przeżywanie uczuć – symptomy emocji- jak wpływają na nasze ciało, jak możemy je czuć, jak bardzo psychika powiązana jest z somatyką- nauka sposobu regulacji emocji bez agresji/autoagresji: to główne założenia warsztatów.

Integracyjne dialogi wewnętrze (IFS): to oparty na dowodach model psychoterapii, wyrastający z terapii systemowej, dopuszczający założenie, że umysł jest z natury wieloraki. Przyjmujemy, że nasze wewnętrzne części (zespoły cech, emocji, myśli, dążące do realizacji określonych potrzeb) są ważne a praca z nimi w akceptacji i uważności pozwala osiągnąć poczucie koherencji i dobrostanu.

Podczas warsztatów analizujemy treści dialogów wewnętrznych uczestników, poznajemy je i sprawdzamy jakie są motywacje/ potrzeby naszych wewnętrznych głosów-części nas. Celem jest dostrzeżenie pozytywnej motywacji części np. wewnętrzny krytyk krytykuje próbuje nas chronić przed porażką itd. Uświadomienie sobie pozytywnych intencji części pozwala na dostrzeżenie, że nie my cali jesteśmy źli, tylko mamy nieadaptacyjne, szkodliwe strategie radzenia sobie w określonych sytuacjach.

Warsztaty z samooceny, motywacji, wdzięczności, samowspółczucia

Filmoterapia: Film umożliwia spotkanie z własnymi emocjami, jak również przyjrzenie się im, przepracowanie i zaakceptowanie we wspierającej atmosferze grupy, co jest niezmiernie istotne w przypadku wypieranych, nieprzyjemnych emocji. Analiza sytuacji bohatera filmowego umożliwia nam pośrednio przeanalizowanie własnych konfliktów w bezpieczniejszych warunkach, niż serwuje nam codzienność.

Psychodrama: opiera się na wcielaniu w różne postaci, w celu odegrania zaimprowizowanych ról, w trakcie których pacjent ma możliwość wyrażenia emocji i skonfrontowania ich z pozostałymi członkami grupy i terapeutą. Nadrzędnym celem tego rodzaju terapii zaburzeń odżywiania, podobnie do pozostałych, jest uzyskanie wglądu w naturę swoich problemów, poprzez uzmysłowienie ukrytych uczuć i treści.- w najbliższym turnusie nie jest przewidziane

Psychorysunek, malowanie, warsztaty rzeźby, ceramiki: są formą ekspresji uczuć i emocji trudnych do werbalizacji lub też nierozumianych przez pacjentów. Te formy arteterapii umożliwiają rozwijanie potencjału twórczego, wyrażenie, dostrzeżenie i zrozumienie problemu będących przyczyną  zaburzeń odżywiania. Dzięki rysunkowi terapeuta uzyskuje pogłębioną diagnozę dotyczącą pacjenta- jego postaw, funkcjonowania, obszarów, nad którymi należy najmocniej pracować.

Muzykoterapia: jedna z najstarszych technik terapeutycznych, od lat stosowana w leczeniu depresji, nerwic, zaburzeń odżywiania i innych. Badania wykazały istnienie wpływu, jaki muzyka wywiera na sieci neuroprzekaźników (m.in. wzrost wydzielania dopaminy) i wsparcie odbudowy połączeń między różnymi regionami mózgu, a także zwiększenie jego plastyczności.

Terapia ze zwierzętamijest formą terapii wspomagającej leczenie wielu jednostek chorobowych,  takich jak: zaburzenia odżywiania, zaburzenia ze spektrum autyzmu, , depresję (nawet tej głębokiej), schizofrenię czy PTSD.

3.Dietetyka

W Ośrodku Otulenie pacjenci pozostają przez cały turnus pod opieką dietetyka. Dietetyk prowadzi wykłady, podczas których pacjenci poznają zasady zdrowego żywienia i wpływ diety na funkcjonowanie organizmu.

Zapoznają się z pojęciami takimi jak: wydatek energetyczny, Podstawowa i Całkowita Przemiana Materii czy
zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Uczestnicząc w warsztatach kulinarno – dietetycznych wspólnie uczą się przygotowywać pełnowartościowe posiłki i w praktyce poznają zasady racjonalnego odżywiania.

Raz w tygodniu podczas indywidualnych konsultacji pacjentów z psychodietetykiem omawiana jest wprowadzana w danym tygodniu kaloryczność i niezbędne zmiany w diecie. Pacjent ma możliwość przedyskutowania tematów związanych z odżywianiem.

Dodatkowo pracujemy nad poprawną relacją z jedzeniem oraz dążymy do wdrożenia nawyku intuicyjnego spożywania posiłków. W trakcie weekendów zalecana jest praca własna na zaleceniach żywieniowych, jadłospisach i dzienniczkach żywienia, mająca na celu ułatwienie samodzielnego radzenia sobie w rzeczywistym świecie, po zakończeniu leczenia w ośrodku.

Wspólne posiłki (śniadanie, 2 śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) spożywane z dietetykiem, które sprzyjają nauce regularności, odpowiedniego tempa jedzenia, oswajają lęk przed jedzeniem w grupie.

Konsultacje z dietetykiem, indywidualne wsparcie dietetyka, dyżurującego w g. 7.30-21

4.Praca z ciałem ucząca uważności, ułatwiająca wyrażanie tłumionych emocji, pomagająca w niwelacji napięcia, odprężeniu i zrozumieniu sygnałów płynących z ciała.

DMT, Dance Movement Therapy (z natężeniem ruchu uwzględniającym ograniczenia pacjentek z obniżoną masą ciała): Kluczowe dla tej metody
jest wspieranie pacjenta w dostrzeganiu i rozwijaniu spójności między myślami, emocjami, wrażeniami z ciała i działaniem. Ruch może sprzyjać ujawnianiu się tych doświadczeń i może stać się dla nich formą wyrazu.

Osteopatia: znajdująca coraz większe uznanie, dająca wymierne rezultaty w leczeniu zaburzeń oddziaływania, metoda terapii manualnej, opierająca się założeniu, że organizm ludzki posiada naturalne zdolności do samoregeneracji. Odpowiednie oddziaływanie osteopaty stymuluje procesy naprawcze organizmu, przyśpieszając proces powrotu do zdrowia.

Masaż Mau-ri: łączy medytację z pracą poprzez ciało w formie masażu-dotyku, wykonywany jest na ciele z użyciem olejku. Ma za zadanie przywrócenie organizmu do  równowagi i  wsparcie w mierzeniu się z
trudnościami różnego rodzaju: od podtrzymania motywacji i wytrwałości w zamierzonych celach po transformowanie ścieżki osobistej, usuwanie emocjonalnych blokad czy oczyszczanie ciała na poziomie fizjologicznym.

Terapia Somatic Experiencing® Touch: forma terapii, która rozumie silne połączenie między umysłem a ciałem i korzysta z tego, że ciało przechowuje pamięć trudnych doświadczeń. Wykorzystuję dotyk we wspieraniu integracji i regulacji układu nerwowego organizmu, który uległ zaburzeniu w momencie traumatycznego doświadczenia. Pracuje z bardzo różnymi zaburzeniami i następstwami traumy, takimi jak: chroniczne zmęczenie, fibromialgia, przewlekła depresja, zaburzenia odżywiania, uogólniony ból czy wiele innych symptomów i syndromów.

Mindfulness, relaksacja techniką Jacobsona i Schultza: skierowanie uwagi na bieżące doświadczenie umożliwia uzyskanie pełniejszego kontaktu ze swoim ciałem, większej świadomości reakcji fizjologicznych, psychicznych i potrzeb organizmu. Pozwala wyraźniej dostrzec nieuświadamiane dotychczas emocje, myśli i impulsy oraz powiązać je z problemami z odżywianiem.

Kolejną zaletą uczestnictwa w zajęciach jest nabycie umiejętności identyfikacji impulsu i napięcia prowadzącego do napadu objadania, a w konsekwencji zastąpienie go inną, twórczą aktywnością lub odroczeniem w czasie. Podczas zajęć prowadzonych w Ośrodku „Otulenie”, kładziemy szczególny nacisk na naukę świadomego jedzenia, czyli „mindfuleating”. Uczymy na nowo doświadczania przyjemności związanej z zaspokajaniem głodu i pragnienia- głównych potrzeb organizmu. Przywracamy umiejętność odczuwania smaku i zapachu. 

Uważne jedzenie” stoi w wyraźnej opozycji do ucieczki od przeżywania „tu i teraz” w alternatywną rzeczywistość niekontrolowanej konsumpcji dającej chwilowe zapomnienie. Badania prowadzone nad wpływem technik opartych na uważności w leczeniu anoreksji, bulimii, kompulsywnego jedzenia i innych zaburzeń odżywiania dowiodły, że wzmacnianie umiejętności określania, rozumienia, akceptacji, modyfikacji i wyrażania swoich stanów emocjonalnych jest bardzo istotnym elementem w terapii tych zaburzeń, znacznie skracającym czas jej trwania.

Aromaterapia DoTerra: Olejki eteryczne to substancje zawierające w swoim składzie często ponad sto naturalnych substancji chemicznych, które mają udokumentowane działanie na nasz organizm. Mają bardzo szerokie spektrum działania i właściwości. Działają zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i układ nerwowy, limbiczny czy nerw błędny.

Najprostszym sposobem stosowania jest inhalacja czyli po prostu wdychanie olejków eterycznych. Stosujemy do tego dyfuzory ultradźwiękowe lub inne przenośne urządzenia, które powodują wyrzut olejków do przestrzeni. Wdychanie olejków powoduje ich przenikanie przez opuszkę węchową do mózgu i krwioobiegu. Dzięki temu szybko działają na nasz organizm zwłaszcza na aspekt emocjonalny. Wyciszają lęk, działają antydepresyjnie, powodują zwiększenie koncentracji i generalnie podnoszą nastrój. Olejki drzewne można stosować jako tzw. kąpiele leśne- metoda wyciszenia, relaksu, przywracania równowagi.

Oddychanie metodą Buteyko: uczy koncentracji uwagi na świadomym, głębokim oddechu, dzięki czemu jesteśmy w stanie wpływać realnie na zespol neuronow „centrum oddechowego” regulujacych nasz rytm
oddechowy, znajdujacych sie w pniu mózgu. Wykazano, ze umiejętne kontrolowanie procesu oddychania, poprzez osłabienie działania ciała migdałowatego odgrywajacego rolę w powstawaniu emocji, łagodzi stres, stany depresyjne czy lękowe, wspierając terapię zaburzeń odżywiania.

Yin i flow joga: to praktyka, podczas której ruch jest zsynchronizowany z oddechem (ruch podąża za oddechem, nie odwrotnie). Elementy treningu uważności, relaksacja, skanowanie ciała, wyciszenie myśli, w bezpiecznej i pełnej zrozumienia atmosferze, przy muzyce harmonizującej umysł. Łagodna odmiana jogi.

TRE® (Trauma&Tension Release Exercises) to opracowana przez dr David’a Berceli’ego metoda ćwiczeń – somatyczna praktyka ciała dla każdego, kto cierpi na stres, niepokój, napięcia w ciele lub zespół stresu pourazowego. Pomagają być w stałym kontakcie z potrzebami ciała i budować jego realistyczny, pozytywny obraz. Wspierają regenerację organizmu i regulację układu nerwowego przyśpieszając powrót do równowagi i zdrowia. Wspomagają wszelkie terapie i psychoterapie. Celem praktykowania TRE® jest także nauczenie się samoregulacji, która jest kluczowa dla naszego zdrowia, komfortu i radości życia, umożliwia dostrzeganie tego, co się z nami dzieje – doznań z ciała, uczuć, emocji, myśli oraz umiejętność obserwacji ich, spowalniania i zatrzymywania. Samoregulacja związana jest też ze świadomością tego, co nas zasila i wzmacnia, a co zabiera energię życiową, jakie metody radzenia sobie ze stresem, napięciem i dyskomfortem działają na nas najlepiej.

5.Opieka medyczna

– Konsultacje z pediatrą/ internistą

– Konsultacje z psychiatrą, w trakcie których oceniany jest stan psychiczny i zasadność stosowania farmakoterapii

– Konsultacje z gastroenterologiem, monitorującym wszelkie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego i w razie potrzeby włączającym odpowiednie leczenie

– Konsultacje z neurologiem- nieobligatoryjne

– Czuwająca nad bezpieczeństwem pacjentów pielęgniarka/ opiekunka z doświadczeniem zdobywanym na oddziałach psychiatrycznych

6.Czas wolny przeznaczony na absorbcję, integrację i inne „pozaterapeutyczne” działania, które sprzyjają regeneracji, internalizowaniu treści przekazywanych w trakcie całodziennych zajęć, odnalezieniu i pielęgnowaniu swojej pasji oraz czerpaniu radości z relacji.

Pacjenci spędzają czas na wspólnych grach (np. Dixit, szachy, karty) graniu na instrumentach, śpiewaniu, układaniu puzzli, wspólnym sadzeniu i pielęgnowaniu roślin, tworzeniu biżuterii, warsztatach warsztatach ceramicznych, świątecznych, konkursach okolicznościowych prowadzonych przez personel Ośrodka itp.)

W ramach „przywilejów” organizowane są spacery oraz wyjścia kulturalne m.in. na wystawy, prelekcje specjalistów związanych ze zdrowiem psych, czy inne oddziaływania sprzyjające zdrowieniu.

Plany poszczególnych turnusów nieznacznie różnią się od siebie i ustalane w zależności od potrzeb danej grupy. W weekendy pacjenci mają możliwość spędzenia czasu w otoczeniu bliskich osób, w swoim naturalnym środowisku domowym, dzięki czemu mają możliwość zaspokojenia potrzeby bliskości oraz skonfrontowania się z trudnymi emocjami generowanymi przez sytuacje rodzinne.

Trudności zaobserwowane przez weekend omawiane są w trakcie terapii, spotkań z dietetykiem oraz oddziaływań grupowych, co daje możliwość aktywnej analizy i pracy nad zmianą dysfunkcyjnych schematów.

© 2020 otulenie.pl . All Rights Reserved.

Realizacja: Magia usług